MBRF20L45CTG
  • 1
Technology : Si
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 500 uA
Package / Case : TO-220-3 FP
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Dual Common Cathode
Series : MBR20L45
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 45 V
Vf - Forward Voltage : 0.63 V at 20 A
Ifsm - Forward Surge Current : 180 A
If - Forward Current : 10 A